CHILDREN of the town came together to take part in an annual event.
Ilminster Children’s Carnival, which took place on Saturday, September 27, saw more entries this year than last.
The children got dressed up as they took part in the event, which is held in the run up to the main carnival procession.
Brad Amor, of Ilminster Carnival Committee, said: “The procession started on time at 1.45pm and the parade made its way through the town, being led by the Ilminster Majorettes.
“We were very lucky with the weather as it stayed dry throughout the judging, procession and the results.
“There was a great crowd watching the carnival who were showing their support, with many kindly putting money in our carnival collecting buckets.
“We are pleased to say that we had more entries this year taking part which is fantastic.
“We would like to thank everyone who took part and watched this years procession and we are looking forward to the main carnival on Saturday October 5 which starts at 7.15pm.”
RESULTS:
Class one - single entry up to seven years old: Skill Candy - Florence Lewis
Class two - single entry eight - 16-years-old on foot: 1st Paint a Picture - Georgia Hounsell
2nd Next Stop Donyatt Hall - Oliver Newbery and ROBLOX - Finley Lewis
3rd: Peter Parker - Alex Probert
Class three - pairs up to 16 on foot:
1st Pearly King and Pearly Queen - Lana and Mason Suckling
Class four - no entries
Class five - seven or more children on foot: 1st Cygnet preschool
Class six - Individual, pair or trio with non-motorised vehicle: 1st A Mouse Lived in a Windmill - Hannah Knight
2nd Showtime - James and Alexander Farley
3rd Magic of the Musicals - Ollie and Elliot Wainwright
Class seven - no entries
Class eight - federation class single or pair: 1st Rhinestone Cowboys - Brooke and Harper Oliver and Hakuna Matata - Kai Newbery
Class nine - federation class group of three of more: 1st Leave no Trace - Family’s R Us
Originality – Chard and Ilminster News cup: Leave No Trace - Family’s R Us
Spirit of Carnival – Tony Goverd Cup: Cygnet Preschool
Best overall individual costume – Barbara Lee Cup: Rhinestone Cowboys – Brooke and Harper Oliver
Most colourful entry: Paint a Picture - Georgia Hounsell
Mayor’s Choice: Pearly King & Pearly Queen – Lana & Mason Suckling
Overall Runner Up – Daido Cup: A Mouse Lived in a Windmill – Hannah Knight
Overall – Chard and Ilminster News cup: Hakuna Matata – Kai Newbery
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here